Kdo bi si mislil, da je lokacija hiše v kateri živim pomembna pri načrtovanju strehe in njeni naklonski postavitvi.
Pri načrtovanju mi je arhitekt omenil, meni takrat neznan izraz, da bo potrebno glede na velikost strehe, njenega naklona in pa lokacije hiše izračunati še kakšni naj bodo točkovni snegolovi. Sem ga samo debelo pogledal. Kaj le to pomeni. Po izčrpni razlagi ugotovim, da so to snegobrani. Vsaj pod takšnim imenom sem jih poznal, na Štajerskem pač tako rečemo, snegobrani, ne pa točkovni snegolovi. Zanimivo je tudi, da sva največ časa, pri načrtovanju strehe, porabila za snegobrane. Naj bodo kovinski ali iz nerjavečega jekla, naj bodo linijski ali naj bodo točkovni snegolovi. Biti morajo kvalitetni, da vzdržijo vsaj toliko časa kot streha.
Tako točkovni snegolovi iz plastike bili kar takoj črtani s seznama. So krhki in imajo kratko življenjsko dobo. Postavljeni morajo biti premišljeno in kvalitetno, da težo snega na strehi enakomerno porazdelijo po celotni površini, varujejo pa tudi bakrene žlebove, da jih pri morebitnem zdrsu ne potegnejo s seboj. Da o varnosti mimoidočih po pločniku niti ne govorimo. Snegobrani morajo biti na strehi in pika. Načrt strehe je končan, dokaj strma bo, zaradi lokacije in obilice snežnih padavin, izbral pa sem linijske snegobrane, so mi lepši kot točkovni snegolovi in tudi strehi dajejo lepši videz. Izbral sem tudi proizvajalca, ki bo tudi postavil kompletno streho. Od ogrodja, do kritine ter žlebov in končno še linijske snegobrane. Vse je premišljeno in samo še na izvedbo čakamo.
Pri prejšnji hiši sem namreč spregledal to malenkost, da snegobrani niso bili nameščeni na strehi garaže. Posledica je bila, da mi je sredi zime obilna količina mokrega zapadlega snega porušila celotno streho garaže. K sreči takrat nisem v garaži imel parkiranega svojega avtomobila, moj motor pa je bil na zimovanju pri serviserju. Sreča pa taka kajne.